Сабақтың технологиялық картасы қалай құрылады

Сабақтың технологиялық картасы қалай құрылады
Сабақтың технологиялық картасы қалай құрылады

Бейне: Сабақтың технологиялық картасы қалай құрылады

Бейне: Сабақтың технологиялық картасы қалай құрылады
Бейне: Оқыту үрдісінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану жолдары 2024, Сәуір
Anonim

Жаңа FSES бойынша мұғалімнің сабақ контурын құрып қана қоймай, оны технологиялық карта түрінде рәсімдеу мүмкіндігі болуы керек. Бұл тұжырымдама индустриялық технологиялар саласынан алынған және оны заманауи әдістемеде қолдану оқыту процесін жаңартуға және мұғалімнің сабаққа дайындалу уақытын қысқартуға мүмкіндік береді.

Сабақтың технологиялық картасы қалай құрылады
Сабақтың технологиялық картасы қалай құрылады

Технологиялық карта оқу процесін жобалауға мүмкіндік береді. Мұғалімнің оны құрудағы міндеті - оқу процесінде белсенділік деп аталатын тәсілді көрсету. Блок-схемада сабақтың әр кезеңін сипаттай отырып, мұғалім өзінің іс-әрекетін және оқушылардың жоспарланған әрекеттерін жобалайды. Төменде бастауыш сыныптарда сабақтың технологиялық картасына қойылатын талаптар келтірілген және оның құрылымына сипаттама берілген.

Қазіргі заманғы сабақ идеялары (яғни, сабаққа қойылатын талаптар):

- сабақтың мақсаты мен міндеттері нақты және нақты көрсетілген;

- басты мақсат - нақты нәтижелерге қол жеткізу (жалпыға бірдей білім беру әрекеттері);

- оқушылардың сабаққа деген ынтасы артады;

- сабақтың мазмұны оқушылардың жеке тәжірибесімен байланысты;

- сабақта проблемалық жағдай құрылды;

- сабақтың мазмұны мақсаттар мен міндеттерге сәйкес келеді: оқу материалдарының әлеуеті, қажет болған жағдайда - қосымша материал қолданылады;

- сабақта оқушылардың іс-әрекеті арасындағы байланысты мақсатпен (жоспарланған нәтижеге жету) қадағалайды;

- студенттердің өз бетімен жұмыс жасауына жағдай жасалды;

- SanPin талаптары ескеріледі;

- сыныпта мұғалім оқушылардың бағалау белсенділігі мен рефлексиясының қалыптасуына жағдай жасайды.

WPS құрылымы:

1. Мұғалім сабақта қол жеткізгісі келетін мақсат (тек бір ғана мақсат көрсетілген, оны «сабақ мақсаттары» ұғымымен шатастыруға болмайды). Мүмкіндігінше сабақтың проблемасы (яғни идеясы), сабақтың мақсаттары (мақсатқа жету жолдары) айтылады. Жоспарланған сабақ нәтижелері (UUD сабағында қалыптасқан) - етістіктер белгісіз түрінде қолданылады (FGOS қараңыз). Қолданылатын білім беру технологиялары мен әдістері (денсаулық сақтау технологияларын қосқанда). Қолданылатын оқу құралдары (электрондық және баспа құралдары, оқулық, оқу құралдары, көрнекі құралдар, құрал-жабдықтар).

2. Сабақтың барысы. Екі бағаннан тұратын кесте құрылды. Бірінші баған «Мұғалімнің іс-әрекеті» деп аталады (сабақтың әр кезеңінде: «ұйымдастырады, жасайды, оқиды, үлес қосады, көмектеседі» және т.с.с. сөздерді қолданып мұғалімнің іс-әрекетін қысқаша сипаттау керек). Екінші баған - «Оқушылардың белсенділігі» (оны «оқыңыз, талдаңыз, болжамдар жасаңыз, жалпылаңыз, келісіңіз» және т.б. сөздерін қолдану арқылы сипаттауға болады). Сабақтың әр кезеңінің соңында мұғалім міндетті түрде оқушылардың бақылау-бағалау әрекеттерін ұйымдастырады, ал оқушылар оқу әрекеттері мен нәтижелерін өзіндік бағалауды жүргізеді.

Сабақтың барысы картада көрсетілуі керек негізгі 4 кезеңнен тұрады. Мұғалім әр кезеңді өзінің идеясына байланысты кіші кезеңдерге бөле алады. Оқушылардың жоспарланған жауаптарын емес, әрекеттерін сипаттау қажет. Тікелей сөйлеуді мүмкіндігінше аз қолданған жөн, егер оны сипаттамалық айналыммен ауыстыру мүмкін болмаса.

1 кезең. Білім беру проблемасының мәлімдемесі. Мұғалім проблемалық жағдай туғызады және оқушылардың іс-әрекетін олардың өзі (мүмкін болса) мәселені тұжырымдайтын етіп ұйымдастырады. Балалар мұғаліммен бірге сабақтың тақырыбын анықтайды. Балалардың қазіргі білімі мен дағдылары қайта қаралуда, бұл тұжырымдалған мәселені шешу үшін қажет болады.

2 кезең. Танымдық әрекеттерді ұйымдастыру. Мұғалім мен оқушылар сабақ жұмысын жоспарлап отыр. Арнайы тапсырмаларды орындау барысында жаңа білім ашылады, UUD қалыптасады, бұрын тұжырымдалған есеп шешіледі және т.б.

3 кезең. Білім жүйесіне шоғырландыру және енгізу. Мұғалім оқушылардың бұрынғы білім жүйесіндегі жаңа білімдерді немесе дағдыларды, өзін-өзі бақылау мен өзін-өзі бағалауды және т.б. біріктіруге, қорытуға, қабылдауға бағытталған өзіндік іс-әрекеттерін ұйымдастырады.

4 кезең. Сабақтағы оқу іс-әрекетінің көрінісі. Сабақтың басында қойылған мақсаттың жоспарланған нәтижелермен байланысы. Жоспарланған нәтижелерге жетудің диагностикасы. Сабақтағы оқушылардың (және мұғалімдердің) іс-әрекетін өзін-өзі бағалау. Сабақтың басында тұжырымдалған (немесе оқу мәселесін) шешудің соңғы нәтижелері. Жаңа білім мен дағдыларды іс жүзінде қолдану.

Ұсынылған: